Święto Srebra w Srebrnym Grodzie

W dniach 27 – 28 maja b.r. Olkusz przeżywał swoje święto. Motyw przewodni tegorocznych Dni Olkusza to Święto Srebra. Nasze miasto zostało nazywane „Srebrnym Grodem” za sprawą sięgającej średniowiecza tradycji górnictwa srebra i ołowiu. W średniowieczu Olkusz należał do najważniejszych i najbogatszych miast Polski. To stąd pochodzili m. In. Marcin Bylica – astronom, astrolog i lekarz na dworze króla węgierskiego Macieja Korwina, czy znany astronom Marcin Biem – profesor i rektor Akademii Krakowskiej, autor projektu reformy kalendarza juliańskiego. W tym roku sojusznikiem olkuskiej majówki była pogoda.

Olkuski Rynek nie szczędził atrakcji żadnej grupie wiekowej. Rękodzieła cieszyły oko, regionalne smakołyki podniebienia, a muzyka zespołu Bracia oraz koncert Maryli Rodowicz zadowoliły ucho niejednego z nas. Nie zawiedli także wolontariusze. Stoisko Urzędu Miasta i Gminy Olkusz cieszyło się ogromnym zainteresowaniem olkuszan oraz przybyłych gości. Można było wygrać pamiątkowe wydania gadżetów, promujących nasze miasto, w konkursie wiedzy o Srebrnym Grodzie, wybić pamiątkową monetę – trojaka olkuskiego czy wytłoczyć pamiątkową zawieszkę z własnym imieniem lub rysunkiem. Wolontariusze „olkuskiej czwórki” –  IV Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego pod czujnym okiem koordynator Szkolnego Klubu Wolontariatu Natalii Dziży – Urbaniak oraz wolontariusze „Klubu Ośmiu” z Zespołu Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana, jak też grupa wolontariuszek z  Gimnazjum nr. 4 im.C. K. Norwida dzielnie czuwali, by zarówno najmłodszym, jak i nieco starszym w tych dniach nie zabrakło radości i zadowolenia.

Dziękujemy za zaangażowanie i profesjonalizm. Spisaliście się na medal!

Wolontariat NGO.pl - małopolskie

Źródła nie znaleziono